Podstawowym, statutowym celem działania Fundacji dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste jest wspieranie edukacji dzieci i młodzieży ze środowisk zagrożonych patologią społeczną i rodzin ubogich. Wykluczenie społeczne przejawia się na różne sposoby. Edukacja jest jednym z głównych narzędzi służących do przeciwdziałania temu zjawisku.
Realizujemy go między innymi poprzez edukacyjny program stypendialny. Stypendyści uzyskują pomoc w postaci korepetycji, uczestnictwa w zajęciach edukacyjnych i rozwijających lub kursach językowych. Program ten bardzo ściśle opiera się na współpracy wielu podmiotów: ucznia, jego rodziców lub opiekunów, szkoły, pracowników socjalnych, wychowawców świetlic terapeutycznych, korepetytorów, wolontariuszy, pedagogów.
Od kilku lat wspomagamy działalność świetlic wiejskich i środowiskowych ma terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Wykorzystując kilkuletnie doświadczenia pracy w tych placówkach, stworzyliśmy projekt „Okno na świat”.
Statutowym celem Fundacji są działania w zakresie:
Fundacja dla dzieci i młodzieży Kółko Graniaste powstała w roku 2007. Założycielami i Fundatorami są Anna i Jakub Bierzyńscy.
W pierwszych latach swojego istnienia Fundacja prowadziła działalność w zakresie dożywiania dzieci w szkołach na terenie Łodzi. W okresach letnich organizowane były wyjazdy wakacyjne dzieci z ubogich rodzin z Łodzi i okolic. Pierwsza prezes Pani Ewa Wojciechowska włożyła ogrom pracy w działalność na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Od roku 2010 główna działalność Fundacji skupiła się na obszarze województwa warmińsko-mazurskiego. Z roku na rok zwiększała się ilość stypendystów, współpracowników oraz zaprzyjaźnionych organizacji. Istotnym aspektem naszych działań jest ścisła współpraca z placówkami edukacyjnymi, punktami MOPS oraz innymi fundacjami i stowarzyszeniami.
Fundacja wspomaga działalność świetlic wiejskich i środowiskowych. Zajęcia edukacyjne prowadzone są przez naszych pracowników i współpracujące firmy w Świetlicach Terapeutycznych nr 1 i 2 w Olsztynie, świetlicach wiejskich w Pożarkach i Mażanach koło Kętrzyna, w Ośrodku Wsparcia i Opieki nad Dzieckiem i Rodziną W ramach współpracy z MOK w Jezioranach i GOK w Dywitach jesteśmy współorganizatorami półkolonii.
Od 2014 roku, na podstawie pisemnego porozumienia z Radą Osiedla Zatorze w Olsztynie, objęliśmy pełną opieką edukacyjną nad osiedlową świetlicę. Fundacja w 2014 roku rozpoczęła realizację programu Okno na świat. Projekt ten adresowany jest głównie do świetlic wiejskich i środowiskowych. Obecnie realizowany jest na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.